توسط: تاریخ انتشار: 17 بهمن 1401 0 دیدگاه

در صورتی که قصد مهاجرت به انگلستان در آینده ای نزدیک را دارید، باید هدف و قصد خود از سفر و مهاجرت را تعیین کرده، با انواع و اقسام روش های مهاجرت به انگلیس آشنا شده و از مراحل و جزئیات کامل دریافت ویزای انگلیس و آماده سازی مدارک سفارت مطلع گردید.

شما نمی توانید به عنوان یک ایرانی از همان ابتدا و بدون مقدمه به یک شهروند انگلیس تبدیل شوید، بلکه باید مراحل و مقدماتی را برای اخذ ویزای انگلیس و مهاجرت به انگلستان طی کرده و با استفاده از یکی از روش های مهاجرت به انگلیس، به دنبال تبدیل ویزا به کارت اقامت و حتی حق شهروندی ارزشمند این کشور پهناور و قدرتمند باشید.

از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب راهنمای مهاجرت به انگلیس، جدیدترین و به روزترین اطلاعات مهاجرتی این کشور را در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت به انگلستان

اگر به وب سایت رسمی و دولتی اداره مهاجرت انگلیس یعنی gov.uk سر بزنید، سریعاً متوجه این موضوع می شوید که شهروندان ایرانی برای حضور موقتی، بلند مدت و یا دائمی در کشور انگلستان نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای انگلیس دارند.

از همین ابتدا باید به این نکته توجه کنید که اخذ ویزای کوتاه مدت توریستی برای گردشگری و یا شرکت در یک نمایشگاه تجاری در انگلیس به هیچ وجه به معنی مهاجرت به انگلیس نبوده و شما ملزم هستید تا پیش از اتمام اعتبار ویزای انگلیس به کشور مبدا بازگردید.

بر همین اساس، به هیچ وجه این طور فکر نکنید که با اخذ یک ویزای کوتاه مدت توریستی و یا تجاری انگلیس، امکان تمدید و یا تبدیل آن به یک ویزای بلند مدت و اقامت دائمی در این کشور را خواهید داشت، انجام این کار غیرقانونی بوده و به عنوان موردی منفی در پرونده شما، باعث دیپورت از کشور انگلیس و نداشتن امکان درخواست ویزای مجدد برای حداقل 5 سال می شود.

بنابر این اگر قصد مهاجرت به انگلستان را دارید، با ما در ادامه مطلب و بررسی انواع روش های مهاجرت به انگلیس همراه شوید.

روش های مهاجرت به انگلیس

به عنوان یک متقاضی مهاجرت به انگلستان، باید دارای هدف قابل توجیه و مناسبی برای اخذ ویزای انگلیس و حضور بلند مدت در این کشور باشید. بر طبق جدیدترین اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی دولت انگلستان، روش های مهاجرت کشور انگلیس در دسته بندی انواع ویزای این کشور قرار می گیرد و شامل موارد زیر می شود:

ویزای توریستی با نام Standard visitor visa (که شامل ویزای ازدواج می شود)
ویزای تحصیلی انگلیس ( که شامل ویزای دانش آموزی و مجوز کوتاه مدت تحصیلی می شود)
ویزای کار ( که شامل انواع روش های مهاجرت از جمله سرمایه گذاری، استارت آپ و کارآفرینی می شود)
روش خانوادگی و پیوستن به خانواده
روش پناهندگی و انسان دوستانه
در واقع، می توان اهداف اصلی مهاجرت کشور انگلستان را به 3 بخش اصلی تحصیلی، کار و اقامت (پیوستن به خانواده) تقسیم کرد.

با توجه به وجود جزئیات مختلف در مورد هر یک از روش های مهاجرت به انگلیس، بهتر است در ادامه به بررسی مجزای هر یک از آنها بپردازیم.

مهاجرت توریستی به انگلیس

همان طور که به این موضوع اشاره کردیم، اخذ ویزای توریستی انگلیس به معنی مهاجرت به این کشور نیست و اغلب برای اهداف کوتاه مدتی نظیر گذراندن تعطیلات، بازدید اقوام و دوستان، شرکت در جلسه تجاری و یا رویداد و همچنین دوره آموزشی کوتاه مدت استفاده می شود.

به طور معمول اعتبار ویزای توریستی انگلیس (در حالت استاندارد) برای حداکثر 6 ماه بوده و به شما این امکان را می دهد تا در مدت زمان تعیین شده، به اهداف مختلف خود در این کشور رسیدگی کنید.

البته امکان درخواست ویزای توریستی 2، 5 و 10 ساله نیز برای متقاضیانی که دارای سابقه سفر و تمکن مالی کافی هستند و به طور مکرر به کشور انگلستان سفر می کنند نیز وجود دارد.

ولی در هر صورت، شما تنها می توانید برای حداکثر 6 ماه در هر بار ورود به این کشور حضور داشته باشید.

این درست که اجازه تمدید و یا تبدیل ویزای توریستی در داخل کشور انگلیس وجود ندارد و نمی توان آن را در زمره روش های مهاجرت به انگلیس قرار داد، اما بسیاری از افراد، با خوش فکری و بهره فراوان از مجوز توریستی این کشور، به بررسی شرایط کار و هزینه های زندگی پرداخته و برای آماده سازی مقدمات مهاجرت به انگلستان، با چندین شرکت و یا دانشگاه برای هماهنگی جاب آفر و یا نامه پذیرش تحصیلی مصاحبه می کنند.

در واقع، می توان با حضور کوتاه مدت در کشور انگلیس، به ارزیابی تمامی موارد برای مهاجرت بلند مدت به این کشور پرداخت و حتی برای اقدامات بعدی نظیر جاب آفر و یا پذیرش تحصیلی، زمینه های لازم را فراهم کرد.در صورت موفقیت در اخذ ویزای توریستی انگلستان، اجازه کار در این کشور را نداشته و تنها می توانید برای حداکثر 6 ماه، در یک دوره آموزشی شرکت کنید.

مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرت انگلیس، روش اخذ ویزای توریستی از طریق ازدواج با یک شهروند انگلیسی و یا فرد دارای کارت اقامت دائم این کشور است. در واقع مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج در زیر مجموعه ویزای استاندارد این کشور قرار گرفته که شامل شرایط زیر می شود:

بالای 18 سال باشید
در بازه 6 ماهه ورود خود به انگلستان، آزادی عمل برای اعلام رسمی ازدواج خود را به مقامات این کشور داشته باشید
دارای ارتباط عاطفی و قابل توجیه باشید (هرگونه ارتباط ساختگی و موقتی پذیرفته نبوده و برخورد جدی با آن می شود)
قصد حضور و بازدید از کشور انگلستان برای کمتر از 6 ماه را داشته باشید
تا پیش از اتمام اعتبار ویزا، خاک این کشور را ترکی کنید
تا قبل از دریافت سایر مدارک نظیر کارت اقامت، برای مدت طولانی در انگلیس زندگی نکرده و آن را به کشور اول خود تبدیل نکنید
دارای تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های خود در هنگام حضور در انگلستان باشید
همچنین در صورت مهاجرت به انگلیس از طریق ازدواج، مادامی که از کارت اقامت این کشور برخوردار نباشید، حق تحصیل و کار، اجازه استفاده از خدمات و کمک هزینه دولتی و رایگان را نداشته، حق آوردن اعضای وابسته خانواده خود را به این کشور ندارید، نمی توانید با بازدیدهای چندباره، بیش از حد متعارف در این کشور حضور داشته باشید، ویزای خود را تمدید کرده و یا آن را به ویزای دیگری تغییر دهید.

در صورتی که پیش از رسمی شدن ازدواج و صدور مدارک مورد نیاز اقامت در این کشور، از موارد بالا تخطی کنید، ممکن است با مشکلات فراوانی از جمله ریجکت ویزای انگلیس روبرو شوید.

مهاجرت به انگلیس از طریق تحصیل

اکنون نوبت به معرفی یکی از محبوب ترین و سریع ترین روش های مهاجرت انگلیس یعنی روش تحصیلی می رسد. بنابر قوانین دولتی، اگر قصد مهاجرت به انگلستان از طریق این روش را داشته باشید، باید یک موسسه آموزشی معتبر مثل دانشگاه مستقر در انگلیس را انتخاب کرده و نامه پذیرش تحصیلی را از آن دریافت کنید.

در واقع، اگر دوره آموزشی شما کمتر از 6 ماه باشد، می توانید با ویزای ویزیتور، کار خود را در این کشور انجام دهید. اگر دوره آموزشی شما مربوط به یادگیری زبان باشد، می توانید با استفاده از ویزای کوتاه مدت تحصیلی، برای حداکثر 6 تا 11 ماه در این کشور حضور داشته باشید.

اما در صورتی که دوره تحصیلی شما بیش از یک سال به طول بیانجامد، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت. ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که نمی توان بدون تائیدیه یک موسسه آموزشی و یا دانشگاه در انگلیس، برای اخذ ویزا اقدام کرد.

از این رو، شما باید برای اخذ نامه پذیرش، مدارک زیر را برای دپارتمان پذیرش دانشگاه مورد نظر خود در کشور انگلیس بفرستید:

فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
رزومه و برنامه تحصیلی
انگیزه نامه
توصیه نامه اساتید (برای مقاطع تکمیلی)
رسید پرداخت هزینه ادمیشن فی
ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
ترجمه ریز نمرات
اسکن ترجمه شده پاسپورت و مدارک شناسایی
نامه تمکن مالی بانکی
سوابق کاری مرتبط با زمینه تحصیلی
مدرک زبان بین المللی
چنانچه موفق به دریافت نامه پذیرش تحصیلی شوید، امکان رزرو وقت سفارت و اخذ ویزای تحصیلی از سفارت انگلیس را خواهید داشت. معمولاً روش تحصیلی یکی از بهترین گزینه های مهاجرت انگلستان محسوب می شود.البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در مقایسه با نامه پذیرش تحصیلی، نیاز به مدارک بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس خواهید داشت.

چون شما مجاز هستید تا پایان دوره تحصیلی خود، برای حداکثر 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید و با درخواست ویزای Graduate، پس از فارغ التحصیلی برای حداقل 2 سال بیشتر در این کشور بمانید. البته اگر دوره آموزشی بلند مدت شما کمتر از سطح کارشناسی و یا دارای مدارک معادل دانشگاهی باشد، حداکثر زمان مجاز حضور شما در انگلیس، 2 سال خواهد بود.

اگر متقاضی مهاجرت به کشور انگلستان هستید و سن شما بین 4 تا 17 سال است، ملزم به درخواست ویزای دانش آموزی Child student انگلیس هستید و نیاز به رضایت والدین و قیم قانونی در این کشور خواهید داشت.

صرف نظر از هزینه بالای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی با کیفیت انگلیس، روش تحصیلی یکی از بهترین روش های مهاجرت به انگلیس محسوب می شود و به شما این امکان را می دهد تا از همراهی همسر و فرزندان در زمان تحصیل در این کشور برخوردار شده، در زمان تحصیل به کار دانشجویی بپردازید.

مهاجرت به انگلیس از طریق کار

در صورتی که دارای شرایط لازم برای ادامه تحصیل در کشور انگلیس نیستید، می توانید به سراغ یکی دیگر از روش های مهاجرت انگلیس یعنی مهاجرت کاری بروید.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت gov.uk، ویزای کار این کشور شامل دو نوع اصلی بلند مدت و کوتاه مدت می شود. فهرست ویزاهای بلند مدت کار در انگلستان به شرح زیر است:

اسکیلد ورکر (نیروی کار ماهر)
ویزای خدمات پزشکی و درمانی
مجوز کار بین شرکتی (نمایندگی بین المللی)
ویزای پژوهشگران و مبلغان مذهبی T2
ویزای ورزشی T2
این در حالی است که انواع ویزای کار کوتاه مدت انگلیس شامل موارد زیر می شود:

مجوز کار خیریه T5
ویزای ورزشی و خلاقانه T5
کار موقت – ویزای مبادله مجاز دولتی T5
ویزای کار موقت – موافقت نامه های بین المللی T5
ویزای کار مذهبی
ویزای کار فصلی
طرح تحرک جوانان
ویزای فارغ التحصیلی
به عنوان یک ایرانی، شما نمی توانید از تمامی گزینه های اشاره شده در بالا استفاده کنید و گزینه های متدوال و قابل استفاده برای شما، شامل برنامه اسکیل ورکر، خدمات پزشکی و درمانی، ویزای ورزشی و ویزای فارغ التحصیلی می شود.

به طور مختصر، اگر قصد مهاجرت به انگلستان از طریق روش اسکیل ورکر را داشته باشید ، نیازمند داشتن فاکتورهای اصلی زیر هستید:

داشتن جاب آفر و دعوت نامه کاری معتبر از کارفرمای انگلیسی
گواهی اسپانسرشیپ کارفرما با ارائه اطلاعات و جزئیات موقعیت شغلی تخصصی در انگلیس
قرارگیری مهارت کاری شما در فهرست مشاغل واجد شرایط و مورد نیاز انگلستان
دریافت حداقل درآمد تعیین شده توسط دولت انگلیس ساعتی 10.10 پوند
داشتن مدرک و مهارت بالای زبان بر مبنای مقیاس CEFR
مهاجرت از طریق کار روشی نسبتاً پیچیده و زمان بر است، اما ویزای آن دارای اعتباری 5 ساله بوده و می تواند با تمدید قرارداد کاری، آن را تمدید کرد. همچنین فرد می تواند با گذشت 5 سال از دریافت ویزای کار انگلیس، برای کارت اقامت دائم این کشور اقدام کند.

مهاجرت به انگلیس از طریق سرمایه گذاری

اما ویزای کار انگلستان تنها محدود به طرح اسکیل ورکر و فارغ التحصیلی نبوده و شامل گزینه های محبوب دیگری نظیر طرح سرمایه گذاری، استارت آپ، کارآفرینی، خلاقیت و استعداد جهانی می شود.

از آنجایی که هر یک از موارد ذکر شده دارای جزئیات فراوانی برای مهاجرت هستند، قصد داریم برای طولانی نشدن بیش از حد مطلب، به طور مختصر به معرفی هر یک از آنها بپردازیم.

همان طور که در مطلب سرمایه گذاری در انگلستان از طریق ثبت شرکت به این موضوع نیز اشاره کردیم، شما این امکان را دارید تا از طریق ویزای Tier 1 investor به عنوان یکی از روش های مهاجرت به انگلیس، به این کشور نقل مکان کرده و زندگی کنید.

به طور کلی، برای اینکه واجد شرایط اخذ این نوع از ویزا و سرمایه گذاری در کشور انگلیس شوید، باید دارای فاکتورهای زیر باشید:

دارای حداقل بودجه 2 میلیون پوندی برای سرمایه گذاری
داشتن حداقل 18 سال سن
امکان اثبات قانونی بودن و تعلق داشتن سرمایه به شما و یا همسر
باز کردن یک حساب بانکی بین المللی معتبر در کشور انگلستان
بودجه و سرمایه شما باید در یک یا چند موسسه مالی تعیین شده نگهداری شود
برای استفاده از سرمایه خود آزاد باشید
اعتبار این نوع از ویزا حداکثر 3 سال و 4 ماه بوده و قابل تمدید برای حداکثر دو سال است. شما امکان کار و تحصیل همزمان را داشته و در عین حال نمی توانید از خدمات رایگانی دولت در زمان حضور در انگلستان استفاده کنید.

مهاجرت به انگلیس از طریق استارت آپ

یکی دیگر از روش های مهاجرت انگلیس که تا به حال افراد کمی به سراغ آن رفته اند، ویزای استارت آپ این کشور است. اگر قصد دارید تا از طریق این روش مهاجرت به انگلستان را تجربه کنید، باید دارای شرایط زیر باشید:

قصد راه اندازی یک تجارت نوآورانه در این کشور را داشته باشید که با تمامی کسب و کارهای موجود در بازار کار انگلیس فرق کند
حداقل 18 سال سن داشته باشید
دارای حداقل سطح زبان انگلیسی B2 باشید
از بودجه و تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های خود در این کشور برخوردار باشید
از حداقل موجودی 1270 پوندی برای 28 روز متوالی قبل از درخواست ویزا برخوردار باشید
توسط یک نهاد دولتی نظیر یک سازمان تجاری معتبر و با سابقه و یا موسسه آموزش عالی در انگلیس تائید شوید
ایده تجاری شما جدید باشد، حق ملحق شدن به کسب و کار در حال فعالیت در انگلیس را ندارید
قابل اجرا و دارای پتانسیل رشد باشد
اعتبار ویزای استارت آپ 2 ساله بوده و قابل تمدید نیست. همچنین شما می توانید با مهاجرت به انگلستان از این طریق کارهای زیر را نیز انجام دهید:

از همراهی همسر و فرزندان وابسته در کشور انگلیس برخوردار شوید
به طور همزمان با تجارت شخصی در کاری دیگر فعالیت کنید
به طور نامحدود به داخل و خارج از انگلیس سفر کنید.
مهاجرت به انگلیس از طریق ویزای نوآوری

همان طور که تا به اینجای کار متوجه این موضوع شدید، روش های مهاجرت کشور انگلیس از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده و گزینه های متنوعی برای مهاجرت انگلستان وجود دارد.

شما می توانید در صورت داشتن شرایط زیر برای ویزای Innovator انگلیس اقدام کنید:

قصد راه اندازی و اجرای کسب و کاری در این کشور را داشته باشید که با تمام تجارت های موجود در بازار انگلیس فرق داشته و متفاوت باشد
ایده تجاری شما باید به تائید نهایی سازمان های تائید کننده تحت نظر دولت انگلستان برسد
از حداقل سطح زبان B2 برخوردار باشید
دارای حداقل 18 سال سن باشید
از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های خود در این کشور برخوردار باشید
دارای حداقل سرمایه 50 هزار پوندی برای راه اندازی تجارت باشید
بودجه و سرمایه شما از راه قانونی و قابل اثبات کسب شده باشد
در 28 روز قبل از اپلای ویزا و یا تمدید ویزا از حداقل موجودی حساب بانکی 1270 پوندی برخوردار باشید
برای هر متقاضی درخواست ویزای نوآوری، بودجه 50 هزار پوندی لازم است و اگر دارای شریک کاری هستید، سرمایه مورد نیاز شما 100 هزار پوند خواهد بود
ویزای نوآوری، اجازه مهاجرت به انگلستان و حضور 3 ساله در این کشور را به شما می دهد و در صورت داشتن شرایط لازم، امکان تمدید اعتبار ویزا برای 3 سال دیگر وجود خواهد داشت. در حال حاضر روش مهاجرت کارآفرینی انگلیس در دسترس نبوده و شما می توانید از دو گزینه نوآوری و یا استارت آپ برای مهاجرت استفاده کنید.

مهاجرت به انگلیس از طریق ویزای Global Talent

یکی دیگر از روش های مهاجرت به انگلیس که در حوزه کار قرار گرفته، مهاجرت از طریق ویزای Global Talent یا استعداد جهانی است که برای افراد واجد شرایط و پتانسیل بالا در حوزه های تحصیلی و تحقیقاتی، هنر و فرهنگ و فناوری های دیجیتال طراحی شده است.

اعتبار این ویزا 5 ساله و قابل تمدید بوده و اجازه کار و زندگی دائمی را به متقاضی می دهد. شما می توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در رابطه با این مجوز مهاجرتی به وب سایت gov.uk مراجعه کنید.

مهاجرت به انگلیس از طریق پیوستن به خانواده

اگر دارای همسر و یا عضوی از خانواده دارای حق شهروندی و اقامت دائم انگلیس هستید، می توانید از طریق ویزای family به این کشور مهاجرت کنید. البته فرد دعوت کننده باید وظیفه اسپانسرشیپ مالی شما را نیز بر عهده بگیرد.

این نوع از ویزا قابل تمدید بوده و می تواند موجب صدور کارت اقامت دائم شما در کشور انگلستان شود.

مهاجرت به انگلیس از طریق پناهندگی

در نهایت می توان از پناهندگی به عنوان یکی دیگر از روش های مهاجرت انگلیس اشاره کرد که استفاده از آن چندان به شما توصیه نمی شود. این روش که اغلب برای اهداف انسان دوستانه بوده و شامل افراد جنگ زده و دارای مشکلات سیاسی و یا امنیتی جدی در کشور مبدا می گردد.

اما در صورتی که امکان شرکت در سایر روش های مهاجرت را داشته، کشور شما دچار جنگ و قحطی نشده باشد و امکان توجیه انتخاب روش پناهندگی و قانع کردن افسر مهاجرت را نداشته باشید، با درخواست اقامت مشروط شما موافقت نشده و به کشور مبدا بازگردانده می شوید.

هزینه مهاجرت به انگلیس

یکی از جزئیات مهمی که باید در زمینه مهاجرت انگلستان از آن باخبر باشید، هزینه مهاجرت به این کشور پیشرفته و اقتصادی است که برطبق برنامه مهاجرتی انتخابی شما متغیر بوده و شامل یکی از موارد زیر می شود:

هزینه ویزای استاندارد توریستی: 95 پوند (ویزای 2 ساله، 5 ساله و 10 ساله به ترتیب 361، 655 و 822 پوند)
هزینه ویزای کوتاه مدت تحصیلی: 186 پوند (به همراه هزینه 470 پوندی بیمه درمانی)
ویزای دانشجویی و دانش آموزی انگلستان: 348 پوند
ویزای کار اسکیل ورکر: بین 610 تا 1408 پوند (به همراه هزینه 624 پوندی بیمه درمانی)
هزینه مجوز کار خدمات درمانی و پزشکی: 232 پوند برای ویزای حداکثر 3 ساله و 464 پوند برای بیش از 3 سال
ویزای فارغ التحصیلی: 700 پوند (به همراه هزینه 624 پوندی بیمه درمانی)
مجوز نوآوری انگلیس: 1021 پوند و (1021 پوند برای هر یک از اعضای خانواده)
ویزای استارت آپ: 363 پوند و(363 پوند برای هر یک از اعضای خانواده)
مجوز Global Talent: 608 پوند برای دو بخش تائید و ویزا، (608 پوند برای هر یک از اعضای خانواده)
ویزای سرمایه گذاری: 1623 پوند ( پرداخت اختیاری هزینه مضاعف 500 پوندی برای تسریع در ارزیابی)
درخواست کارت اقامت: 65 پوند
اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به انگلستان و یا سایر مقاصد محبوب بین المللی هستید، می توانید با کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی لیوسا تماس گرفته و از مشاوره و خدمات تخصصی این مجموعه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید